Записи потрібно розташовувати в хронологічному порядку (починаючи з найдавнішого), а якщо збігаються роки видання – в алфавітному порядку за назвою. З урахуванням особливостей предмета дослідження (людина і суспільство / природа / техніка і технології) в науковому стилі мови виділяються научногуманітарний, науково-природничий та науково-технічний підстилі. При конспектування треба записати всі вихідні дані джерела (рік, місце видання, автор, назва). На сторінці виділити поля, краще справа і зліва. Зліва відзначаються сторінки оригіналу, структурні розділи, формулюються основні проблеми. Справа записуються власні висновки, посилання на інші джерела. У центральній частині сторінки записується короткий виклад змісту тексту.
Найчастіше науковий текст – це опублікований або призначений для друку твір. До текстів наукового плану належать і спеціально підготовлені матеріали для усного виступу, наприклад, доповіді на конференції або академічній лекції. У сучасному мовознавстві розрізняють художній і нехудожній (науковий, офіційно-діловий, публіцистичний) тексти. При цьому кожний текст вимагає своєрідного підходу. Виходячи з того, що нам необхідно висвітлити категорії, ознаки й характеристики наукового тексту, а також його види за функціональним призначенням в аспекті культури мови, розглянемо специфіку підходу до наукового тексту. Цей підхід залежить від змісту наданої інформації й зумовлений тим, що вона завжди достатньо чітко співвідноситься з певною сферою науки та зорієнтована на конкретне коло адресатів.
Розкриває стан досліджуваної проблеми, визначає мету і завдання, обґрунтовує актуальність обраної теми, вказує об’єкт, предмет та методи дослідження. У вступі варто звернути увагу на рівень розробленості теми у вітчизняній та зарубіжний літературі, виділити дискусійні питання й нерозв’язані проблеми. Вступ доцільно писати після того, як написана основна частина роботи. Курсова робота– вид самостійної навчально-наукової роботи з елементами дослідження, виконується з метою закріплення, поглиблення і узагальнення знань. Власне науковий (академічний). Цей стиль використовують вчені та вузькопрофільні фахівці. Його мета полягає в знаходженні та представленні нових знань або відкриттів.
Наукова стаття – один із видів наукових публікацій, де описують кінцеві або проміжні результати дослідження, обґрунтовують способи їх отримання а також накреслюють перспективи наступних напрацювань. Наукова стаття реалізується через письмовий та усний канали комунікації, а її фізичною основою є паперовий друкований, електронний текст. Працюючи з науковими текстами, необхідно пам’ятати, що наукові тексти бувають первинними і вторинними.
Витіснення державної мови на периферію наукового життя провокує недостатній автоматизм у володінні українською науковою мовою, несформованість жанрової, текстової компетенцій у науковій сфері спілкування. Монографія – це узагальнення різних відомостей, отриманих у результаті проведення декількох науково-дослідницьких робіт, присвячених одній темі. Вона створюється тільки після накопичення певної кількості фактичних і узагальнених відомостей. За обсягом матеріалу монографію можна віднести до великих жанрів, монографія відображає первинну наукову інформацію, яка добувається науковцем в процесі дослідження, тому належить до первинних жанрів. Залежно від комунікативної та текстової функцій, які виконує монографія, її відносять до власне наукового та науково-академічного підстилю.
Тексти цього різновиду адресують фахівцям відповідного профілю. Наукова стаття і монографія – оригінальні твори дослідницького характеру, пов’язані з власне наукового стилю. Це так звані первинні жанри наукового стилю, так як вони пишуться фахівцями і для фахівців. Мета перефразування – перевірка точності сприйнятої інформації. Для перефразування слід вибирати лише головні, істотні моменти повідомлення.
Стилістика наукової мови і літературне редагування наукових творів. – М., 1976. Цитований текст повинен приводитися в лапках, точно по цитованому тексту, в тій граматичній формі, в якій він даний в джерелі. Вторинні тексти створюються на основі первинних текстів, що належать іншому автору.
Вивчення особливостей наукової мови в українському мовознавстві розпочалося в 60 – 70-ті роки ХХ ст. (праці Бориса Дмитровича Антоненка-Давидовича, Михайла Андрійовича Жовтобрюха, Алли Петрівни Коваль, Любові Іванівни Мацько, Галини Сергіївни Онуфрієнко, Віталія Макаровича Русанівського, Олександри Антонівни Сербенської https://zabor.zp.ua/Statiy/borotba_z_igrovou_zalejnistu.htm та ін.). Дисертація (лат. розвідка, дослідження) – це наукове дослідження, яке підготовлено для прилюдного захисту на здобуття вченого ступення [44, с. Кругова діаграма, у якій діапазон змінної величини або розмір якого-небудь показника представлений колом (100 %). Сектори кола означають частку того або іншого об’єкта.
Простий інформативний реферат може містити оцінку положень, висловлених автором роботи. Це оцінка зазвичай висловлює згоду або незгоду з точкою зору автора. Готуючи науковий текст, пам’ятаймо про його індивідуальність.
Відповідно до назви цей підстиль використовується в різних енциклопедіях для широкого чи вузького кола читачів (наприклад, “Велика українська енциклопедія”, “Архітектура України”, “Енциклопедія дитячої творчості” тощо). Використання додаткових візуальних матеріалів (графіки, ілюстрації, схеми тощо), якщо інформації в текстовому форматі не достатньо для повного розуміння викладу. Академічне письмо підтримується доказами –факти, цитати, аргументи, статистика, дослідження,теорії. Аргументи можуть наводитися не тільки щодо достовірної та перевіреної інформації, але й на підтримку завідомо неправдивих або невизначених тверджень. Шість капелюхів – методика дозволяє впорядкувати творчий процес за допомогою уявного надягання однієї з шести кольорових капелюхів. У білому капелюсі людина аналізує цифри і факти, у чорному –у всьому шукає негатив.
За кількістю конспектіруемих джерел конспекти поділяються на монографічні, складені за одним джерелом, і зведені, або оглядові, складені з кількох джерел на одну тему. Стаття присвячена впливу глобальних проблем на різні сторони життя людини і на вирішення питання про майбутнє цивілізації. Адаптація до дошкільного віку основних наукових понять та ідей в області біоцеологіі. Завершуючи аналіз матеріалу по темі „реферат”, пропонуємо проаналізувати структуру реферату та мовні кліше, що використовуються при його написанні. Науково-навчальний – один з найважливіших для всіх учнів та студентів.
Студенти пишуть реферати на певні теми, т. Тематичні реферати. Для їх написання можуть бути притягнуті 2-3 наукові роботи. Такий реферат буде оглядовим.
Науково-популярним підстилемпишуть текстистатей, есе наукових праць, інтерв’ю вчених, готують огляди наукової інформації. Завдання науково-популярної літератури – в доступній і зрозумілій нефахівцеві в цій галузі формі ознайомити з науковими знаннями. Монографія – це одноосібно написана книга, в якій зібрано, систематизовано й узагальнено значну кількість фактичного матеріалу, результати великого наукового дослідження, одержано переконливі висновки. Мові і стилю наукової чи науково-методичної праці слід приділити дуже серйозну увагу, адже саме мовно-стилістична культура найкраще виявляє загальну культуру її автора. Посібник з наукового стилю мовлення для вузів негуманітарного профілю. – СПб., 2002.. Правильно оформити наукову роботу допомагає рубрикація.
Отже, добирати наукові терміни і визначення необхідно дуже уважно. Не можна довільно змішувати в одному тексті різну термінологію, пам’ятаючи, що кожна галузь науки має свою, притаманну тільки їй термінологічну систему. Магістерська робота, виконана на основі ґрунтовного теоретичного дослідження, може становити підґрунтя для подальшої роботи над кандидатською дисертацією. Якостями, які визначають культуру наукової мови, є точність, ясність і стислість. Смислова точність – одна з головних умов забезпечення наукової та практичної значущості інформації. Недоречно вжите слово може суттєво викривити сенс написаного, призвести до подвійного тлумачення тієї чи іншої фрази, надати всьому тексту небажаної тональності.